***MEGA slevy pokračují, doprava ZDARMA od 2500 Kč***

LUMii Black LED 720W

Bylo nebylo...
Kdysi bylo snadné vybrat si pěstební světlo - vybrali jste si výkon pod kterých jste chtěli pěstovat, koupili si předřadník, stínidlo a HPS výbojku. Vstupní náklady nebyly a stále nejsou příliš vysoké. Cenově dostupná sada HPS osvětlení stojí pod tři tisíce korun. Ale věci se mění. Výzkum ukazuje, že LED osvětlení může zlepšit chuť a zvýšit produktivitu rostlin, zatímco spotřebovává méně elektřiny. S uvedením LUMii Black LED 720W 6-bar jde kvalita LED osvětlení a nízká cena ruku v ruce. Právě teď je čas rozhodnout se který druh LED osvětlení nejlépe vyhovuje vašim potřebám. V tomto článku se pokusíme vysvětlit některá fakta a parametry pro květinářství a intenzivní indoor pěstování. LED světla jsou zpočátku dražší, ale dlouhodobě vám ušetří peníze a poskytne stejné nebo lepší výsledky. 
lumii black ledka 06a

Závody se světlem
Už jsme viděli, že nárůst PPFD nad určitou úroveň nepřinese ekvivalentní nárůst ve výnosu, chuti nebo zdraví rostlin. Někteří odborníci však tvrdí, že doba trvání světla (fotoperioda - doba po kterou je rostlina vystavena světlu během každého 24 hodinového období) může ovlivnit rostliny pozitivním způsobem. Pěstitel ale musí mít na paměti, že délka fotoperiody také u některých druhů rostlin ovlivňuje přechod z vegetativního do reprodukčního růstu (kvetení). Tento přechod obvykle nastane, když se fotoperioda zkrátí na zhruba 12 hodin denně. Tím pádem je přibývající délka tmy (skotoperioda) tím aspektem který způsobí přechod z růstové fáze do květové. Na druhou stanu pro některé druhy rostlin není délka dne určující pro začátek kvetení. 

Naše rostliny a nanometry
Spektrum světla z jakéhokoli zdroje je rozsah vlnových délek světla měřený v nanometrech (nm). Ne všechna spektra jsou užitečná pro rostliny. Vlnové délky spektra, které jsou užitečné pro rostliny se nazývají PAR (fotosynteticky aktivní záření). Vlnová délka světla se měří stejným způsobem jako vlny v oceánu. Lze je měřit od vrcholu k vrcholu, přičemž vlnová délka je vzdálenost mezi dvěma po sobě jdoucími vrcholy oscilací vln. Nanometr je jedna miliardtina metru a tyto jednotky se používají, protože vlnové délky světla jsou velice malé. Popsali jsme spoustu LED terminologie a základních znalostí, ale nakonec vše závisí na tom co dělá rostlina. Hlavní receptor světla v rostlině je chlorofyl A - hlavní pigment účastnící se fotosyntézy. Chlorofyl B je doplňkový pigment, který shromažďuje energii za účelem přenést jí na chlorofyl A. Pro chlorofyl A jsou nejúčinněji absorbované vlnové délky spektra 429nm a 659nm, které jsou zodpovědné za fialovo-modré a oranžové barvy. U chlorofylu B jsou nejúčinněji absorbované vlnové délky spektra 455nm a 642nm, které jsou zodpovědné za fialovou a červenou barvu. Za předpokladu, že máte správné vlnové délky (nm) kombinované se správným PPF (µmol/s) budou vaše rostliny LED osvětlení milovat.

 

Na wattáži záleží
Watt znamená energii a je nejběžnější jednotkou růstové intenzity světla. To představuje množství spotřebované elektřiny. Většina pěstitelů to ví a jsou seznámeni s jmenovitým výkonem HPS výbojek - 250W, 400W, 600W, 750w a 1000W. Pro srovnání, světelný výstup průměrného LED osvětlení dimenzovaného na 600W může být srovnatelný s 800W HPS osvětlením. LUMii Black LED 720W vydává maximální výkon podobný standardním 1000W HPS lampám. Pokud je předřadník LUMii Black 600W nastaven na 400W nastavení (spotřeba bude okolo 440W), tak LED osvětlení poskytuje PPF 1222 µmol/s. Pro srovnání 600W HPS lampa (spotřeba zhruba 640W) produkuje pouze 1000 µmol/s. Díky vyšší účinnosti má 3W LED dioda vyšší světelný výstup na 1W spotřeby než výbojka.

PAR
Nebo-li fotosynteticky aktivní záření. Jedná se o vlnové délky světla mezi 400 až 700nm. Je to část spektra která může být absorbována rostlinami (a shodou okolností ho může naše oko vidět). Spolu s watty se často používá pro porovnání s HPS lampami, konkrétně proto, že mnoho běžných "nezahradnických" HPS lamp nemá tak široké spektrum různých barev světla.

lumii black led 01

Značky LED čipů
Existuje několik otázek na které se vždy ptali lidé kteří si kupují LED světlo. Jednou z těchto otázek je "Mám se dívat po značkách jako je OSRAM nebo Samsung?". Odpověď je ano i ne. Skoro všechny diody nebo LED čipy dobře známých značek jsou vyráběny v zemích dálného východu jako je Čína. To znamená že technologické know-how je také v těchto zemích. Tato technologie a odbornost se přenáší do značky LUMii a ta tak vyrábí kvalitní a spolehlivé LUMii LED diody speciálně navržené a vyrobené pro zahradnický průmysl.
lumii black ledka 07a

Účinnost
μmol/j (mikromol na joule): Při porovnávání různých typů LED osvětlení je často zmiňovaným parametrem efektivita. Efektivita LED světla je jednoduše řečeno množství fotonů (částice světla), které je vyprodukováno daným množstvím energie. Efektivita je běžně měřena v mikromolech na joule (μmol/j) ale může být uvedeno i jako PPF/W. Obě jednotky jsou ekvivalentní. μmol a PPF udává množství fotonů, joule a watt množství energie (1Watt = 1 Joule za sekundu).
Efektivita LED pěstebního osvětlení se pohybuje v rozmezí 1,5 μmol až 2,9 μmol (a konstantně se zlepšuje). Pro porovnání, HPS výbojky nejlepších značek poskytují fotonový výstup 1000 μmol/s PPF což se rovná efektivitě 1000/600 nebo 1,67 μmol/j.
PPF & PPFD (Photosynthetic Photon Flux & Density nebo-li hustota fotosynteticky aktivních fotonů): Hodnota PPF u LED osvětlení je spojena s účinností, ale je často uváděna bez údaje o spotřebě energie (wattáži).
PPF (proudění fotosyntetických fotonů) je celkové množství světla použitelného pro fotosyntézu rostlin. PPF je měřen v mikromolech fotonů vyprodukovaných za sekundu (μmol/s).
PPFD (hustota fotosynteticky aktivních fotonů) je míra produkce světla užitečného pro fotosyntézu v dané oblasti vrchlíku. Měří se množství fotonů které zasáhne jeden metr čtvereční za vteřinu (často zapisováno jako µmol/m2/s, μmol/m2/s nebo μmolm2s). Na rozdíl od PPF které nemůže být manipulováno, hodnota PPFD může být zvýšena měřením extrémně blízko světlu nebo zaostřením světelného výstupu, například pomocí čoček jako LUMii Black LED 720W.
lumii black ledka 05

Sluneční světlo versus HPS versus LED
Hodnota PPFD plného slunce v létě v poledne je okolo 2000 μmol/m2/s. Hodnoty se liší mezi Evropou a pouští v Africe, ale 2000 μmol/m2/s je příliš mnoho pro většinu rostlin. Většina rostlin ve skutečnosti nepotřebuje tolik slunečního světla. Protože síla slunce 2000 μmol/m2/s je maximum v poledne za jasného slunce, je většina rostlin přizpůsobena k prosperitě i s výrazně nižší hodnotou PPFD. Příliš mnoho světla po příliš dlouhou dobu způsobí stres a velmi pravděpodobně vaše rostliny poškodí. "Křivka světelné odezvy" ukazuje jak efektivně rostliny zpracovávají světlo o různé intenzitě. V závislosti na druhu rostliny se při hodnotách PPFD vyšších než 800-1000 μmol/m2/s začíná snižovat efektivita zpracování světla rostlinou. To znamená, že můžete poskytnout vašim rostlinám více světla, ale nemusíte vidět velkou změnu ve výsledku.
lumii black led 02

LUMii Black LED 720W
Proč nazýváme LUMii Black LED 720W, když je napájena předřadníkem LUMii Black 600W?
Energetická efektivita LEDek je o hodně vyšší než u normálních HPS výbojek. To znamená, že předřadník určený pro 600W HPS poskytuje více energie než 600W a ta může být použita LED svítidlem. Předřadník LUMii Black 600W nastavený na úroveň boost (660W) poběží na 720W.

lumii black ledka 03a