***MEGA slevy pokračují, doprava ZDARMA od 2500 Kč***

Vybíráme květináč

Látkové i plastové květináče jsou pouze nádoby, do kterých se vejde jakékoli pěstební médium nebo půda. Květináč který si vyberete má ale přímý vliv na zdraví a pohodu vašich rostlin. Naši zákazníci si často kladou otázku jaký květináč zvolit pro co nejlepší růst jejich rostlin. Připravili jsme proto krátké shrnutí výhod a nevýhod různých typů květináčů v naší nabídce.

Plastové květináče
Nejběžnější a zároveň nejlevnější varianta pěstebních nádob používaná ve sklenících a zahradách již desítky let. Dodávají se v různých variantách a tvarech. Výhodou je jejich robustnost a možnost dlouhodobého opakovaného používání. Jinak ale ve srovnání s textilním květináčem nemají moc co nabídnout. Standartní plastový květináč naráží na problémy se zamotáváním kořenů, kdy kořeny přerostou svou nádobu a začnou se proplétat a zamotávat. Zamotané kořeny mohou rostlinu zavodnit a odepřít si kyslík, který rostliny nutně potřebují k přežití. Druhým nebezpečím je přehřívání kořenů, plast zabraňuje ochlazování půdy a může zachycovat teplo v květináči a poškodit kořeny.

 

Textilní květináče
Látkové květináče obvykle nevydrží tak dlouho jako plastové, většinou vydrží zhruba dvě až tři sezóny. Obvykle jsou dražší a vyžadují častější zalévání jejich obsahu než klasické plastové květináče. Protože jsou květináče propustné, voda se zbytečně nezadržuje a rychle vytéká. Látkové květináče snadno dýchají, udržují tak kořeny a půdu dobře okysličenou a chladnou. Jakmile kořeny dosáhnou okrajů půdy nebo média, přestanou růst, což podporuje tvorbu silné a dobře distribuované sítě kořenů bez jejich zbytečného zamotávání. Hladké oboustranné květináče totiž nutí kořeny větvit se zpět do kořenového balu místo toho aby pokračovaly v růstu na vnější okraj. Látkové květináče jsou také šetrnější k životnímu prostředí, často jsou vyrobené z recyklovaného materiálu a navíc bývají i biologicky odbouratelné.

 

Air-pot
Air-Pot květináče jistě zaujmou už na první pohled svojí zcela unikátní konstrukcí, která aktivně podporuje růst. Je za ní 25 let vývoje a zkušeností s pěstováním rostlin. Tvar stěny květináče vede každý kořen směrem k vzduchovému otvoru. Vzduch vysušuje špičku kořene, prořezává ji a tím stimuluje větvení kořenů. Proces se opakuje, dokud nevznikne masa zdravých vláknitých kořenů. Vzduchové otvory také zajišťují dokonalé odvodnění a provzdušnění pěstebního média a vytvářejí tak ideální podmínky pro zdravé bakterie aby rostlině uvolnily více živin. V horní části nádob jsou dvě nebo více řad kuželů bez otvorů. To proto, aby voda při zalévání nevytékala. Je také nezbytné, aby byla nádoba až po vrch naplněna dobře zhutněným substrátem, který sahá až k okraji vzduchového otvoru. Výjimečná kořenová struktura vašich rostlin v nádobách Air-Pot znamená, že budou absorbovat více vody, protože rychleji rostou. Květináč Air-pot poskytují všechny výhody textilních květináčů, tedy dobrou vzdušnost, ochranu proti zamotávání kořenů a navíc jsou i opakovaně použitelné a vydrží řadu let. Vaše rostliny to jistě ocení. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena oproti klasickým plastovým květináčům.