***MEGA slevy pokračují, doprava ZDARMA od 2500 Kč***

MICROGREENS

Co je microgreens?

 

O microgreens neboli mikrozelenině se v poslední době často hovoří v souvislosti se superpotravinami, tedy potravinami nabitými vitaminy, minerály a antioxidanty. Microgreens ale získávají na popularitě již od 80. let 20. století. O co se vlastně jedná? Hovoříme-li o microgreens, myslíme tím mladé rostlinky, které mají výšku zhruba od 2,5 cm do 8 cm. V tento okamžik má rostlinka jen děložní lístky, a ještě postrádá metabolismus dospělé rostliny. Neprobíhá tak u ní prozatím fotosyntéza a rostlinka čerpá většinu živin ze semene, které obsahuje velké množství vitaminů a prospěšných látek. V této fázi tak rostlinku není ještě třeba hnojit a zatěžovat vnějšími chemickými aditivy. Na rozdíl od dospělé rostliny mají microgreens mnohem intenzivnější chuť a obsahují výrazně vyšší množství nutričně zajímavých látek, včetně vitaminů (především draslíku, železa, zinku a hořčíku), minerálů, antioxidantů či dalších esenciálních prvků. Pro náš organismus jsou tak z tohoto pohledu mnohem větším přínosem než zelené byliny i zralá zelenina.

 

 mikrozelenina pestovani - hobbyGrow.cz

 

Různé druhy microgreens se sice v jednotlivých vlastnostech vzájemně odlišují, jedno ale mají všechny společné – účinně pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a snižují riziko civilizačních chorob. Pravidelná konzumace naklíčených semínek vám výrazně zlepší trávení. Zdravý trávicí systém se vám potom odvděčí i v podobě pevnější imunity, hezčí pleti a celkového fungování vašeho těla. Klíčky jsou proto ideální hlavně pro ty, které velmi často skolí obyčejná rýma nebo chřipka. Koncentrace zdraví prospěšných prvků je v microgreens mnohem vyšší než u klasického ovoce a zeleniny. Ze výzkumů jasně vyplynulo, že microgreens v průměru obsahují až devětkrát víc vitaminů a minerálů než dospělé rostliny. Například tak microgreens rukoly obsahuje třikrát víc vitaminu C, pětkrát víc betakarotenu, a dokonce až šedesátkrát víc vitamínu E než dospělá rukola. Jediná porce microgreens vám tak může dodat mnohem víc prospěšných látek než mísa zeleninového salátu.

 

V dnešní době již není problém několik druhů microgreens zakoupit přímo v obchodech, pokud si ale budete chtít dopřát pestřejší jídelníček a mít jistotu i co se týče čerstvosti, pak není nic snazšího než sehnat semínka vhodná ke klíčení a nechat je vyklíčit.

 

Jak správně klíčit?

 

K tomu, aby semínka začala klíčit, je třeba je nejprve namočit. Délka namáčení se liší semínko od semínka. Po uplynutí potřebné doby vodu slijeme a semínka necháme při pokojové teplotě a nejlépe v temnu. Pravidelně je však minimálně dvakrát denně proplachujeme a vodu slíváme. Semínka nesmí stát ve vodě, jinak by začala hnít či plesnivět. Během této doby začínají semínka klíčit. Doba samotného klíčení se různí podle druhu vysazeného semene. Pokud si vystačíte s klíčkem, můžete semínka v poslední den klíčení nechat na denním světle. Vytvoří se tak v nich zdraví prospěšný chlorofyl.

 

 mikrozelenina vysev - hobbyGrow.cz

 

Jak na pěstování?

 

Pro pěstování microgreens budete potřebovat nějakou misku nebo malý truhlík se substrátem, substrát navlhčíme vodou a naklíčená semínka do něj rovnoměrně vysejete. Můžete semínka svrchu trošku přitlačit k substrátu například nějakou destičkou, ale není to nutné. Všechno zakryjte na 24 hodin neprůhledným tácem nebo tmavou fólií. Můžete je vyset hustěji, protože výhonky nebudou mít dlouhou životnost a pro pouhé vytvoření výhonku semínko nepotřebuje mnoho prostoru.
Po zasazení je potřeba průběžně kontrolovat vlhkost substrátu, substrát nesmí vyschnout. Zároveň pozor na přelití. Nepoužíváme žádné postřiky, vše probíhá bez použití chemie. Hnojiva při pěstování mikrozeleniny nejsou potřeba, semínko samotné má v sobě energii dostatečnou až na prvních čtrnáct dnů jeho života. Jako ideální pěstební médium pro výsev microgreens můžete použít například hlínu, kokos, perlit, netkanou textílií či rockwool. Pěstování microgreens jde opravdu rychle, nejpozději deset dnů od vyklíčení semen se můžete pustit do sklízení.

 

 mikrozelenina plata - hobbyGrow.cz

 

Sklizeň

 

Sklizeň u microgreens je stejně jednoduchá, rychlá a nenáročná jako jeho pěstování. Chce to jen ostré nůžky nebo nůž, nejlépe dlouhé. Požadované množství rostlinek oddělíme tak, aby nám na rostlinkách nezůstala zemina. Skladování sklizených rostlinek taktéž není nijak náročné, v chladničce vydrží 7-14 dnů.

 

strihani mikrozeleniny - hobbyGrow.cz