***MEGA slevy pokračují, doprava ZDARMA od 2500 Kč***

Výběr pěstebního média

Snažíte se vybrat si co nejlepší pěstební médium? Bohužel neexistuje jednoznačná odpověď které je lepší. Vše záleží na tom, co vyhovuje Vám a Vašemu pěstebnímu prostoru. V následujícím článku jsme pro Vás sepsali klady jednotlivých pěstebních médií.

 

Kokosové vlákno :

 

- lehké a vzdušné, ideální pro správný růst kořenů
- žádný nebo jen minimální obsah živin
- jednoduché použití
- může být zalíváno ručně i zavlažovacími systémy
- je dodáváno buď v pytlích jako běžný substrát nebo ve formě lisovaných kostkek

 

Lehká, vzdušná povaha kokosového vlákna podporuje růst kořenů. Celkově získáte větší, silnější a rychleji rostoucí rostliny než v půdě. Je tu ale o trochu více prostoru pro případné chyby. Stejně jako v půdě jsou kořeny izolovány aby kompenzovaly změny teplot. Na rozdíl od půdy má kokos velmi malý obsah živin. Máte úplnou kontrolu nad tím, co jde do vašich rostlin. Budete však muset sledovat EC a pH hodnoty zálivky. Pokud chcete lepší výsledky než jaké dosahujete v půdě, ale nechcete nebo ještě nejste připraveni přejít na pěstování v hydroponii, toto je ideální médium pro Vás. Kvalitní hnojiva do kokosu jsou většinou dvousložková, obsahují tedy dvě lahve které se pak v určitém poměru přidávají do živného roztoku. Ideální je pro pěstování v kokosu používat hnojiva přímo určená pro pěstování v kokosu - například Canna Coco A+B, B´Cuzz Coco A+B, Plagron Coco A+B.

 

Tip :

 

Kokos má tendenci absorbovat vápník a dusík a zároveň uvolňovat draslík. Pro prevenci případných nedostatků používejte kvalitní hnojiva pro kokos, případně i CalMag hnojiva (např. ATA CalMag nebo Canna Calmag Agent).
Kokos zadržuje živiny, takže některé jsou pro rostliny méně dostupné. Abyste měli jistotu, že rostliny budou mít dostatek živin, začněte hnojit od prvního dne a používejte čistou vodu každých 7-14 dnů.
V případně použití lisovaných kokosových vláken lze kokos rozpustit ve vodě která je již nahnojená.
Pro lepší odvod přebytečné zálivky je vhodné použít 3-5cm silnou drenážní vrstvu keramzitu na spodku květináče.

 

Půdní mix :

 

- vhodné pro organické pěstování
- nejsnazší metoda
- obsahuje prospěšné mikrobi
- udržuje pH
- dobře uchovává živiny
- může být zalíván ručně i zavlažovacími systémy

 

Půda již obsahuje živiny a prospěšné mikrobi, které pomáhají udržovat zdraví rostlin a odvracejí nemoci. Proto je to médium které odpustí nejvíce začátečnických chyb. Protože kořeny jsou izolovány půdou, kolísání teploty vzduchu má menší dopad na kořenovou zónu. Nemusíte nutně ani upravovat pH svého živného roztoku. Půdní mikrobi a organická hmota mají schopnost modifikovat rozsah pH, aby umožnily příjem živin. Pokud však pravidelně aplikujete živný roztok s pH pod 5 nebo nad 8, uvidíte výhody úpravy pH na hodnoty mezi 5,5 až 6,5. Jestliže pěstujete organicky, je to metoda pro Vás. Většina organických živin spolupracuje s prospěšnými mikrobi již obsaženými ve vaší půdě. Pro organické pěstování je vhodné používat certifikovaná organická hnojiva například od značek BioBizz nebo BioCanna.

 

Tip :

 

Pro lepší odvod přebytečné zálivky je vhodné použít 3-5cm silnou drenážní vrstvu keramzitu na spodku květináče.

 

Hydroponické pěstování :

 

- maximální kontrola průběhu pěstování
- rychlejší zakořenění a růst rostlin
- větší rostliny
- větší sklizně

 

Chcete-li získat co největší a nejrychleji rostoucí rostliny zvažte přechod na hydroponický způsob pěstování. Odkryté kořeny rostou přímo do vašeho živného roztoku. Tato metoda pěstování používá jen minimum pěstebního média, nejčastěji keramzitu nebo rockwoolu. Čím méně pěstebního média brání v růstu kořenů tím lépe. Rostliny mají okamžitý přístup k živinám i vodě. Pěstování ve vodě je trochu těžší – s velmi malým množstvím média na ochranu kořenů si mimo hodnot pH a EC opravdu musíte hlídat i teplotu roztoku a hladinu kyslíku v něm. Tuto metodu ani nezkoušejte, pokud jste organický pěstitel – organické živiny obsahují biologicky aktivní složky, které fermentují a pění v hydrosystémech. Pro nejlepší možný výsledek se držte kvalitních minerálních živin jako jsou například hnojiva značek Advanced Hydroponics, Terra Aquatica (GHE), Metrop, Canna, Atami a další.